اخبار
صفحه اصلی / اخبار / برگزاری نشست مشترک کمیسیون صدور خدمات فنی مهندسی و کمیسیون تشکل های مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و دبیرخانه دائمی توسعه صادرات خدمات فنی مهندسی و روابط بین الملل

برگزاری نشست مشترک کمیسیون صدور خدمات فنی مهندسی و کمیسیون تشکل های مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و دبیرخانه دائمی توسعه صادرات خدمات فنی مهندسی و روابط بین الملل

نشست مشترک کمیسیون صدور خدمات فنی مهندسی و کمیسیون تشکل های مهندسی و دبیرخانه دائمی توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان به منظور انجام هماهنگی جهت حضور در نمایشگاه بین المللی صادرات خدمات فنی مهندسی که ۱۴ تا ۱۷ اسفندماه سال جاری برگزار خواهد گردید، چهارشنبه ۱۸ دیماه در محل ساختمان مرکزی سازمان و به میزبانی دبیرخانه دایمی توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی و روابط بین الملل برگزار شد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران این نشست با حضور اعضای هیات مدیره : مهندس سعید سعیدیان، مهندس بیژن خطیبی، مهندس مجتبی صابر، مهندس غلامرضا آزاد منجیری، مهندس جهانگیر رستم زاده، دکتر داود آدینه دبیر ستاد برگزاری صدور خدمات فنی مهندسی، صنعت احداث، انرژی و فناوری های « اولین نمایشگاه بین المللی و مهندس سیف زاده نماینده شورای مرکزی نظام مهندسی در » نوین ساختمان و مسک دبیرخانه توسعه صادرات خدمات فنی مهندسی تشکیل شد.
در ابتدای نشست دکتر بهنام عابدی دبیر اجرایی دبیرخانه دائمی توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی و روابط بین الملل ضمن خوش آمدگویی به مدعوین هدف از برگزاری این نشست را انجام هماهنگی های لازم و استفاده از پتانسیل و توانمندی های جامعه مهندسی و معرفی توانمندی های سازمان و اعضای حقیقی و حقوقی به منظور حضور در اولین نمایشگاه بین المللی صدور خدمات فنی و مهندسی عنوان کرد.
در ادامه مهندس سیدمرتضی سیف زاده ضمن تقدیر و تشکر از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در برپایی این نشست، گزارشی از پیشینه نحوه شکل گیری دبیرخانه و مقدمات تشکیل دبیرخانه ارایه کرد .
وی در ادامه افزود: پس از مدت ها تلاش و هماهنگی به منظور متقاعد کردن مسئولین بخش های مختلف دولتی به منظور امکان صدور خدمات مهندسی، این موضوع تحقق یافت و با برگزاری نمایشگاه در این راستا هیأت های تجاری خارج از کشور، سفرا و رایزنان بازرگانی کشورهای مختلف در ایران و مدیران و مسئولان بخش های دولتی و خصوصی از بازدیدکنندگان نمایشگاه فوق حضور خواهند یافت.
مهندس سیف زاده همچنین گفت: خدمت شایسته به جامعه مهندسی کشور وظیفه ماست؛ به ویژه در شرایط فعلی که رکودی در صنعت ساختمان حکمفرما شده و کاهش اشتغال در این بخش را در پی داشته است.
وی خاطر نشان کرد: تجربه خوبی که اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان در بیست سال گذشته کسب کرده اند و شناسایی کشورهای هدف نیازمند استفاده از تخصص اعضای ما هستند، بالابردن دانش مهندسان باعث میشود در این مسیر، برنامه ریزی و جدیت بیشتری داشته باشیم و تلاش ها در هیأت مدیره دوره هشتم به نقطه مطلوب رسیده است.
مهندس سیف زاده با اشاره به برگزاری اولین دوره آموزش سطح ۲ صادرات خدمات فنی و مهندسی همزمان با برگزاری نمایشگاه تصریح کرد: بسته های آموزشی شامل چهار سطح منسجم و موثر تدوین شده است.
در این راستا همزمان با برگزاری این نمایشگاه، سطح دو ( دوره آموزشی تخصصی صادرات خدمات فنی و مهندسی )  با عناوین ( دوره آموزشی تخصصی صادرات خدمات فنی و مهندسی ۲ )، ( مکاتبه تجاری پیشرفته دو به زبان انگلیسی )، ( امور بانکی انتقال ارز)، (اعتبار اسنادی و مراحل آن)، ( امور بیمه)، (حمل و نقل کالا و ماشین آلات) و قراردادهای سرمایه گذاری، مدیریت اجرا، پیمانکاری و … برگزار خواهد شد.
دکتر داود آدینه دبیر ستاد برگزاری نمایشگاه صدور خدمات فنی و مهندسی نیز در این نشست با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین المللی صادرات خدمات فنی و مهندسی اظهار کرد: این نمایشگاهدر راستای برگزاری نمایشگاه های همگن و مشابه در ایران برپا می شود و به عنوان پایگاه و مبنایی برای ترخیص داده های فعالان صنعت ساخت و ساز و بهره وری حداکثری از فرصت ایجاد شده برای تعامل و توسعه روابط اقتصادی با کشورهای طرف تفاهم با ایران و صدور خدمات فنی و مهندسی و مشارکت در پروژههای زیرساخت و شهرسازی خارج از کشور متناسب با استاندادهای بین المللی مورد بهره برداری قرار می گیرد.
وی افزود: شورای سیاست گذاری نمایشگاه مکلف است سیاست های مختلف مرتبط با حوزه فعالیت خود را برای اعضای ستاد اعلام کند و در ادامه اعضای ستاد مجری منویات برای سیاست گذاری باشند.
از سوی دیگر مرکز آموزش بازرگانی به عنوان تنها مرجع مسئول آموزش های صنعت نمایشگاهی درحال فعالیت است که از وظایف آن می توان به اطلاع رسانی نحوه حضور موثر، آگاهی از مجموعه قوانین مقررات و ضوابط جانمایی مراسم افتتاحیه و اختتامیه اشاره نمود.
وی برگزاری اولین نمایشگاه بین المللی صدور خدمات مهندسی صنعت احداث انرژی و فناوری نوین ساختمان و مسکن را حاصل بیش از دو سال فعالیت میدانی و ستادی اعضای ستاد دانست و تصریح کرد: این تلاش ها برای اینکه بتوانیم توانمندی های حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی را که هدف شرکت های ایرانی می باشد را به معرض نمایش بگذاریم، صورت گرفته است.
دکتر آدینه افزود: هیأت های تجاری خارج از کشور ،سفرا و رایزانان بازرگانی کشورهای مختلف و شرکت های مختلف در بازارهای هدف در این نمایشگاه حضور خواهند یافت .
دبیرستاد برگزاری نمایشگاه ضمن ابراز خرسندی گفت: امیدواریم بتوانیم این نمایشگاه را با شرایط مطلوب و مناسب برگزار کنیم.در خاتمه نمایندگان تشکلهای مختلف مهندسی حاضر در نشست نظرات خود را در این خصوص ارائه نمودند.
در خاتمه دکتر عابدی دبیر اجرایی دبیرخانه دائمی توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی و روابط بین الملل افزود : می بایست برنامه ریزی های لازم جهت حضور پررنگ سازمان های نظاممهندسی ساختمان استا ن ها و تشکل های مهندسی در نمایشگاه بعمل آید و دبیرخانه توسعه صادرات به همراهی کمیسیون تشکل های مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان آمادگی دارند همکاری های لازم را در این خصوص ارائه نمایند.