اخبار
صفحه اصلی / اخبار / رییس دبیرخانه دائمی توسعه صادرات خدمات فنی‌و‌مهندسی در گفت‌وگو با «صما»: ضرورت رتبه‌بندی شرکت‌های صادرکننده‌ خدمات فنی‌ و‌ مهندسی/ طرح جامعی برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی نیاز است

رییس دبیرخانه دائمی توسعه صادرات خدمات فنی‌و‌مهندسی در گفت‌وگو با «صما»: ضرورت رتبه‌بندی شرکت‌های صادرکننده‌ خدمات فنی‌ و‌ مهندسی/ طرح جامعی برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی نیاز است

فرهام مقدم‌راد در گفت‌وگو با «صما» افزود: به این معنا که تمامی سازمان ها و ارگان ها اعم از دولتی، خصولتی و خصوصی باید با هم یک اجماعی را درباره حل مسائل استراتژیک صادرات خدمات فنی و مهندسی داشته باشند.

وی افزود: ازجمله وزارت امورخارجه و نمایندگان ایران در کشورهای خارجی که به عنوان سفرا هستند و یا رایزنان بازرگانی و اقتصادی این حساسیت و توجه را نسبت به موضوع صادرات خدمات فنی و مهندسی داشته باشند.

مقدم‌راد با اشاره به بالا بودن تعداد مهندسان در کشور ادامه داد: در کشور ما به ازای هر ۲۷ نفر مهندس، یک تکنسین وجود دارد و این در حالی است که در کشورهای اروپایی و توسعه‌یافته به ازای هر ۷ تکنسین یک مهندس وجود دارد و این نشان می‌دهد که تعداد مهندسان در کشور بسیار زیاد است و تنها راهبرد این مسئله صادرات خدمات فنی و مهندسی است.

اقدامات دبیرخانه توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی

مقدم‌راد با اشاره به راه‌اندازی دبیرخانه دائمی توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی در سازمان نظام‌مهندسی ساختمان گفت: ما از سال ۹۶ با حکم شورای مرکزی این دبیرخانه را راه‌اندازی کردیم و امروز دو سال از فعالیت این دبیرخانه می‌گذرد.

وی با اشاره به فعالیت‌های انجام شده از سوی این دبیرخانه در طول دوسال اخیر گفت: اهم اقدامات ما شامل فرهنگسازی باور صادرات خدمات فنی و مهندسی در بین اعضای سازمان بوده و همچنین تعامل مثبت و مستدام با دستگاه‌های اجرایی و متولی صادرات درجهت شناساندن سازمان و برنامه ریزی جهت توانمندسازی اعضای علاقه مند ورود به بازارهای بین المللی و ایجاد تسهیلات لازم برای آنها بوده است.

مقدم‌راد ادامه داد: در همین حال برقراری ارتباط دوطرفه با سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها و هماهنگ کردن فعالیت‌ها و ایجاد هم‌افزایی و جذب اعضای علاقه‌مند و نیز راه‌اندازی سامانه به‌روز جهت اطلاع‌رسانی درباره بازارهای صادراتی از دیگر اقدامات این دبیرخانه بوده است.

وی ارائه آموزش به مهندسان را از دیگر دستاوردهای این دبیرخانه دانست و افزود: برنامه ریزی جهت ارائه خدمات آموزشی به منظور توانمندسازی اعضا در چهار سطح مقدماتی، متوسط، پیشرفته و عالی طراحی شده و دوره آموزشی در سطح مقدماتی در حال برگزاری است که بازخوردهای خوبی داشته است.

مقدم‌راد در عین حال با اشاره به اعزام هیئت های مهندسی تجاری به خارج از کشور تصریح کرد: در این راستا تفاهم نامه ای را با شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی کشور امضا کرده‌ایم که از این طریق سازمان نظام مهندسی در نمایشگاه هایی که در خارج از کشور ازجمله سوریه و عراق برپا می شود، حضور فعال داشته باشد.

وی وزارت راه و شهرسازی را نهاد اصلی در این حوزه برشمرد و گفت: در زمینه مراودات با عراق و سوریه در چندین کارگروه عضو شده و مباحث را پیش برده‌ایم تا بتوانیم این کشورها را به عنوان بازارهای هدف زودبازده به جامعه هدف یعنی اعضای سازمان معرفی و برای آنها بازار کار فراهم کنیم.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه‌های متعدد با مجموعه‌های مختلف تصریح کرد: هدف ما تسهیل صادرات خدمات فنی و مهندسی و ارائه تسهیلات و آموزش‌های لازم به اعضای سازمان است تا بتوانند در خارج از کشور موفق عمل کرده و با آگاهی از بسته‌های تشویقی و حمایت‌های لازم بتوانند پروژه‌های موفقی را اجرایی کنند.

مقدم‌راد با اشاره به برگزاری دو همایش ملی در اسفند ۹۵ در تهران و دی ۹۷ در شیراز درخصوص صادرات خدمات فنی و مهندسی، اعلام کرد: در کارگروه صادرات خدمات فنی و مهندسی برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در خرداد ماه ۹۹ سومین همایش را در استان همدان برگزار کنیم.

رییس دبیرخانه دائمی توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور همچنین با اعلام اینکه در دبیرخانه به دنبال رتبه‌بندی شرکت‌های صادرکننده‌ خدمات فنی و مهندسی هستیم، ادامه داد: این رتبه‌بندی باعث می‌شود که سطوح افراد و شرکت ها جهت کار در خارج از کشور مشخص شود.

این مسئول عنوان کرد: به دلیل رتبه‌بندی شرکت ها و مهندسان از سوی سازمان برنامه و بودجه و نیز سازمان نظام مهندسی، اعضای حقیقی و حقوقی می‌دانند که در چه سطحی می‌توانند پروژه اجرا کنند و به همین دلیل عملکرد موفقی در اجرای پروژه‌ها دارند و می‌توانند موفقیت را به جامعه مهندسی تزریق نمایند.

مقدم‌راد با انتقاد از نبود رتبه‌بندی در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی گفت: در این زمینه با نمایندگان سازمان برنامه و بودجه جلساتی برگزار شده که درصورت رسیدن به نتیجه مطلوب، گزارش آن را اعلام می کنیم.

حضور در نمایشگاه‌های خارجی دستاورد ملی نداشته است

رییس دبیرخانه توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی همچنین در پاسخ به اینکه برگزاری نمایشگاه‌های مرتبط در کشورهای حوزه خلیج فارس چه تاثیراتی در توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی و اشتغال‌زایی برای مهندسان دارد گفت: هرچند تاکنون نمایشگاه‌های خوبی در این حوزه برگزار شده، اما هیچ گاه مهندسان به طور جامع یا در قالب یک طرح مشخص در این نمایشگاه‌ها حاضر نشده‌اند.

مقدم‌راد افزود: برخی از مهندسان به صورت شخصی و شرکتی و برخی در قالب ماموریت سازمانی به کشورهای دیگر رفته‌اند و هزینه‌های گزافی در این بخش صرف شده، اما به صورت ملی دستاورد خاصی به دنبال نداشته است.

وی تاکید کرد: ما با شرکت سهامی نمایشگاه های بین‌المللی ایران تفاهم نامه بسته‌ایم که جهت برنامه ریزی هدفمند حضور در نمایشگاه ها، سازمان نظام مهندسی به صورت مشترک با همکاری دبیرخانه بتواند طرح جامعی را پیاده کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نیاز است که برای حضور در نمایشگاه‌ها طرح جامعی وجود داشته باشد؛ از این نظر که حضور ما هدفمند باشد و استراتژی لازم را برای حضورمان داشته باشیم تا بتوانیم نتیجه لازم را از حضور در نمایشگاه‌ها بگیریم.